Monday, April 23, 2018

Yard Sale Saturday ~ April 21, 2018


We got up bright and early and packed our breakfast & lunch for yard sales. I always make four sandwiches and cut them in half and put them in this container. And we always bring water to drink with us for the day. This metal insulated container will keep ice all day long. 



These three fabrics came from one sale and include Finding Nemo and Clifford the Big Red Dog. She had $3.00 marked on them for all three. 

The Nemo fabric is two yards worth of material. It was such a great price and would cost me much more at the fabric store. I have very definite plans for these two materials. 


I love this dish towel. It's Fiddler's Elbow and if you Google them, you can see so many other cute patterns they sell for anywhere from $12 to $15. This one is brand new and I paid $1.00 for it. 


Everything else on my list came from a church yard sale. My daughter and I bought two boxes worth of items here and paid $14 for the boxes. We counted all the items we bought and they ended up costing us 33¢ each. 



Two brand new 100% cotton dish towels, still had the starch in them from being brand new. These make great pieces for sewing projects, so I added them to my sewing stash. 


Two more dish towels. These are for my sewing project I still want to blog about soon. 


This is a shower curtain and made of canvas. I bought it to upcycle and will be revealing tomorrow on the blog what I'll be making out of canvas in the future. 


A Tigger flannel sheet, which I will be using to make more flannel wipes. I love the flannel wipes I made here and would love to have more on hand, so that is what this piece and the next two sets of flannel sheets are earmarked for. 





I found four men's brand handkerchiefs new in the package. The package was rough, so I removed it for this photo. 

Also, this beautiful jar with ribbon and trinkets, and underneath is a beautiful piece of fabric, possibly a scarf, with beautiful edging and embroidered hearts.  

I've been looking for some very light weight material to make my own produce bags and this material suits that purpose. 



A brand new in the package Florida Gators flag, which I plan on reselling. 


A cute box for birthday cards, which is filled with new birthday cards. One movie with eight different animal movies on it. One cookbook, one book, Life Lessons From My Father's Garden, one Nintendo DS Mario game, which I plan on reselling, and a Food Network spatula. 





The church yard sale was the best one with the prices. I didn't even look at everything they had because they had so much. We love to go to these because we can get so much more stuff in one place and the prices are usually just great. 

Did you get to yard sale this week? I'd love to hear about it in the comments. 

Belinda
~ Living within our Means ~

Sunday, April 22, 2018

Earth Day ~ April 22nd ~ Reusable Shopping Bags

Image Credit
Today is Earth Day and the focus this year is to help end plastic pollution. 

Plastic is threatening our planet's survival, from poisoning and injuring marine life to disrupting human hormones, from littering our beaches and landscapes to clogging our streams and landfills. 

A few weeks ago my Dad was shopping at Lowe's in Chicago, Illinois, and they wanted to charge him 7¢ for a shopping bag and he was flabbergasted. 

The new "checkout bag" tax applies to ALL Chicago retailers, and applies to both paper and plastic bags. Shoppers who do not have their own bags will be charged the 7¢ at the checkout. 

What is a frugal shopper to do? 

Make your own shopping bags! 

In doing so, we can help end the plastic pollution caused by plastic shopping bags and can even save some money when retails like Target pay us to bring our own shopping bags. 


Here is a shopping bag I made on Wednesday using fabric I bought at a yard sale last weekend. 

Here is a link to the pattern for this bag. 

Mean Queen over at Life After Money makes her own shopping bags also and even gives them away free to other shoppers. 

There are multiple videos on YouTube on how to make your own shopping bags as well. 

Here is some fabric that my daughter picked up recently at a yard sale that I'm going to use to make my next shopping bag. 


This is a nice sturdy canvas fabric, which is perfect for a reusable shopping bag. 

Let's do what we can to save our planet and use reusable shopping bags when we shop. 

Belinda
~ Living within our Means ~

Saturday, April 21, 2018

What We Ate This Week

Sunday
Tacos

This is one of my favorite meals.

Monday 
Taco Salad
We had extra taco meat from Sunday, so made taco salads on Monday to avoid food waste.
Tuesday 
Pepperoni Pizza
Green Salad




Wednesday 
Chicken Tenders
Potato Salad
Carrots
I used paper plates, so not many dishes to wash as I was working on a sewing project.

Thursday & Friday

Chicken Pot Pie
 

 



Belinda
~ Living within our Means ~

Friday, April 20, 2018

Frugal Friday 4-20-2018

Ebay

I sold six items on Ebay this week and after fees made $65.46 on those items.  

One of the items that sold was a microwave glass plate, which came from our microwave that broke down last year. 

Sometimes the funniest things sell. For example, we've had this Kraft cheese container:  


We hadn't been using it, so I listed it for sale last week and it sold for $14.00 this week.  

It definitely pays to keep and then sell items like that because sometimes someone will buy them. 

Freebies This Week:

We picked up a free bag of popcorn from a Walmart kiosk. We used the Freeosk app on our smart phone to snag this freebie.


We picked up a bag of trail mix for 49¢ in the crash and burn section of Food City. 


I used my Food City card to save money at the pump this week. I had one reward that I could use, which saved me 15¢ per gallon. I bought 13.66 gallons, so saved $2.05 using this strategy. 
 
Entertainment

I'm still watching Pretty Little Liars on DVD and listening to The Butler audiobook in my car. I also did a lot of reading online on sewing tutorials. I like to read about what other people do to save money and learn new skills to help my family save money.

Spring or Not?

The weather here cannot decide what season it is and we've had a mixture of weather this week as a result. It was so cold on Monday that it was snowing here and I wanted to turn on the heat. I'm glad I didn't because it was so warm on Tuesday that we had to have the air conditioner running.

I much prefer the colder weather myself and will even open the windows to let some of that good cool air inside.

In My Frugal Kitchen

Egg salad was on my menu for this month, but after looking at the price of eggs at several stores, I changed my mind. I'm going to baby the three eggs I have left and only use them when absolutely necessary.

How was your week?

Belinda
~ Living within our Means ~

Thursday, April 19, 2018

Saving on Groceries Series ~ April Grocery Shopping Post


On Monday I did the bulk of our grocery shopping for the month. I went to a total of seven stores in order to save the most money. 

Now I enjoy grocery shopping, but I know that not everyone enjoys it and certainly wouldn't go to seven stores to save money, so they would need to find other strategies to save the most money on their grocery bills. 

For me grocery shopping is enjoyable, so this is fun for me. I just make sure to go at times when the store is not as crowded because it's easier for me to concentrate. 

Amounts I spent yesterday include:

Flowers Bakery $7.81
Food City $43.86
Cooke's $28.21
Publix $19.59
Food Lion $26.00
Fresh N Low $15.94
Fresh N Low $2.87
Walmart $49.72
Total: $194.00

I won't list all the items I bought yesterday, but did want to give some highlights. Also some highlights that we bought over the weekend.
----------------------------------------------------------
Food City had 32 ounce bags of cheddar cheese for $5.00 on Friday only with a limit of two, so we made sure to get this great deal. 
----------------------------------------------------------
We bought some ground chuck on yellow mark down sticker. 


We bought some sliced deli ham on markdown...


----------------------------------------------------------

Surprisingly, I found cream cheese at Food City for 75¢. This is a fabulous price, so I picked up ten of these. 

They also had our favorite breakfast sausage, Swaggerty's, on sale for $2.49, so I picked up four of those for the freezer. 
---------------------------------------------------------
Food Lion had two large pepperoni pizzas on yellow reduced sticker for $5.59 each. I picked up both of those and will serve them for dinner two nights this month. 

Food Lion has Keebler Club Crackers on sale this week priced at 2 for $4.19. I used 850 of my Kellogg's Family Rewards points to print 2 - $1.00 off coupons, so I was able to get 2 boxes for $2.19 or $1.10 each, which is a fantastic price. 
----------------------------------------------------------
One item I picked up at Cooke's included cottage cheese, which had been marked down to $1.99, but there were coupons attached for 50¢ off, so I picked up four of those for $1.49 each. 

Also, there was a package of clementines on the reduced priced produce rack, but one of them was ready for the trash bin. 

So, I took them to customer service and asked if they would reduce the price further. Guess what? The manager just let me have them for free. I thought that was pretty neat. 

Those are the highlights from our grocery shopping this week. It's great to have our home stocked up for the time being. 

Belinda
~ Living within our Means ~

Wednesday, April 18, 2018

Great Deal Alert ~ Reese's Puffs Cereal

We found a good deal on Reese's Puffs cereal over the weekend. This is one of my daughters favorite cereals. This was marked down since it was made for spring.


The price of the cereal was marked down to $2.00, but when we went to ring it up at the register, the price rang up for 91¢.

So, we decided to go back and buy more boxes. In all we bought 16 boxes for $14.56. 

The date on these are stamped February 2019, so they are good for a long time. 

These are the 22.9 ounce boxes and cost us 4¢ per ounce.


Amy Dacyczyn's rule on cereal was that she would pay no more than 7¢ per ounce and that was in 1992, which was 26 years ago. So, we know this is a great price for these. 

Here they are stored in our pantry. 


Plus, these have BoxTop for Education pieces on them, which I will sell on Ebay for $1.60, which lowers our price even more.

If you have a Walmart close by and like this cereal,  it would definitely be worth your time to see if they have this on markdown in your area.

Belinda
~ Living within our Means ~

Tuesday, April 17, 2018

Saving on Groceries Series ~ Making Your Own Pickled Beets ~ Easy Recipe


I make my own pickled beets regularly using one can of beets. I boil the juice from the beets, add 1/4 cup vinegar, 3 cloves and 3 tablespoons of sugar. 

These are very good and hard to distinguish from store bought pickled beets. 

The price of store bought pickled beets is about $1.89 right now while a can of beets can easily be found for around 68¢. 



So for every can of beets I pickled myself I save about $1.00. And beets are so healthy for you and I am always happy to add another vegetable to our dinner menu. 

Another example of how we save money at the Frugal Workshop.

Belinda
~ Living within our Means ~

Sunday, April 15, 2018

Giveaway Winner Announced


Congratulations to Amy Walter who is the winner of the The Tightwad Gazette's first newsletter

Amy, if you will, please send me your address to me at Bar2969@gmail.com, and I will send this to you in the mail.  :)


Belinda
~ Living within our Means ~

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...